مدیران بیمه ایران در گذر زمان مدیران بیمه ایران در گذر زمان

دکتر حسن مشرف نفیسی

دکتر حسن مشرف نفیسی


 • از تاریخ: ۱۳۱۶/۱۰/۱۵
 • تا تاریخ: ۱۳۲۱/۰۴/۰۸

دکتر حسن مشرف نفیسی متولد 1275 تهران و فرزند علی اکبر نفیسی ناظم الاطباء بوده وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه علمیه تهران به اتمام رسانید.
وی دارای دکترای حقوق از دانشگاه پاریس و مدارک دیگر دانشگاهی در امورمالی بوده است. وی پس از طی مراحل خدمت در وزارت دارائی ،( مامور تجدید تشکیلات اقتصاد وزارت دارایی پس از الغای اختیارات دکتر میلسپو ) شهرداری ، دادگستری تهران و وکالت دادگستری و در سال 1316 به عنوان رئیس هیئت مدیره بیمه ایران انتخاب می شود و تا تاریخ 8/4/1321 دراین سمت خدمت می کند. سپس به سمت های وزیر دارائی ، کار واقتصاد منصوب می شود و مدتی نیز نماینده ایران درصندوق و بانک بین المللی میشود . آقای دکتر نفیسی برای مرتبه دوم نیز در اواخر سال 1335 به سمت رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بیمه ایران انتخاب می شود.
مرحوم مشرف نفیسی در طول دو دوره فعالیت و حضور خود در بیمه ایران ، خدمات شایانی به بیمه ایران می کند.خرید بخش مهمی از املاک متعلق به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و تدوین آئین نامه کامل و جامع استخدامی شرکت مربوط به دوره های فعالیت وی در بیمه ایران بوده است. همچنین تصمیم به احداث مهمانسرای عباسی ( مهمانسرای شاه عباس سابق ) و اجاره سرای فتحیه ( کاروانسرای مادر شاه ) و خرید بخشی از املاک واقع در محدوده آن برای احداث مهمانسرا و شروع اقدامات ساختمانی نیز از جله اقدامات شایان توجه وی بوده است.
همچنین برای اولین بار بیمه ایران حوادث کار را در بنگاه انحصار دخانیات بر عهده گرفت و نخستین قدم در راه شروع بیمه های اجتماعی برداشته شد.
شروع بکار بیمه دزدی ، بیمه سوحت وسوز معاملات اعتباری و تجارتی ، بیمه بازنشستگی کارکنان ادارات ، پیشقدمی در تاسیس شرکت سهامی باربری بین المللی ایران ، بیمه شخص ثالث ، پایان دادن به کار مستشاران خارجی برای اداره شرکت و گشایش نخستین شعب شرکت در مشهد ، اهواز ، اصفهان ، تبریز ، رشت و شیراز نیز از اقدامات ایشان می باشد.


دکتر الکساندر آقایان

دکتر الکساندر آقایان


 • از تاریخ: ۱۳۱۴/۰۶/۱۳
 • تا تاریخ: ۱۳۱۶/۰۹/۱۹

دکتر آقایان متولد 1265 از ارامنه قزوین بود وی دکترای حقوق را از سوئیس گرفت و پس از مراجعت به ایران به امر وکالت دادگستری مشغول شد. او که وکالت اکثر نمایندگی های بیمه خارجی در ایران را عهده دار بود، در خاطراتش ( منتشر شده در نشریه مخصوص بیستمین سال فعالیت شرکت سهامی بیمه ایران ) نوشته ابتدا خود درصدد تاسیس شرکت سهامی بیمه بر می آید که به دلیل عدم امکان تهیه سرمایه قادر به انجام آن نمی گردد. سپس به بانک ملی مراجعه می کند ولی نتیجه ای نمی گیرد تا درنهایت پس از انتصاب علی اکبر داور ( که با نامبرده دوست بوده ) به سمت وزارت دارائی ، موضوع تاسیس یک شرکت بیمه با سرمایه دولت را با وزیر دارائی مطرح می کند که سرانجام ، با تصمیم و اقدام وزارت دارائی ، شرکت سهامی بیمه ایران تاسیس می گردد و دکتر آقایان به عنوان عضو هیئت مدیره منصوب می شود و به مدت دو سال به عنوان مدیر شرکت به فعالیت می پردازد . عضویت دکتر آقایان در هیئت مدیره بیمه ایران تا دی ماه سال 1318 طول می کشد و در این سال ، وی استعفامی دهد .با توجه به فعالیتی که دکتر آقایان درزمینه تاسیس بیمه ایران و در نهایت تشکیل شرکت و مراجعه به اروپا و تهیه پوشش اتکائی و سپس اداره امور شرکت در دوساله اول فعالیت آن ، داشته است ، بایستی او را یکی از بنیانگذاران شرکت سهامی بیمه ایران دانست.
اعضای اولین هیئت مدیره شرکت ، منتخب در اولین جلسه عمومی مورخ 13/6/1314 عبارت بودند از :

 • ابوالقاسم فروهر ( که در آن زمان معاون وزیر دارائی بوده ) عضو اصلی
 • دکتر اوسیب فریدلیپ صلح دوست ( از مقامات وزارت دارائی ) عضو اصلی
 • دکتر آلکساندر آقایان ( وکیل دادگستری ) عضو اصلی
 • محمد سروری ( از مقامات وزارت دارائی ) عضو علی البدل
 • عباسعلی گلشائیان ( از مقامات وزارت دارائی ) عضو علی البدل

دو نفر اخیر هیچگاه درترکیب هیئت مدیره به عنوان عضو اصلی قرار نگرفتند و بدین ترتیب رسماً به عنوان عضو هیئت بیمه ایران شناخته نشدند.


دکتر محمد نصیری

دکتر محمد نصیری


 • از تاریخ: 01/05/1329
 • تا تاریخ: 15/05/1331

دکتر محمد نصیری در سال 1285 در اصفهان متولد شد . در سال 1306 برای ادامه تحصیل در رشته حقوق به تهران آمده در دانشکده حقوق و علوم سیاسی باخذ لیسانس حقوق نائل آمد وی طی مسابقه محصلین اعزامی باروپا جهت تکمیل تحصیلات طرف دولت ایران به فرانسه عزیمت نمود . پس از پایان مطالعه و تحصیلات در اروپا و گرفتن لیسانس و نیل بدرجه دکتری در حقوق و اقتصاد بادرجه ممتاز از دانشگاه پاریس در سال 1316 مراجعت نمود و ابتدا در وزارت دادگستری بخدمت مشغول شد ، و سپس درسال 1322 به وزارت دارائی منتقل و درسال 1324 به ریاست اداره کل حقوقی وزارت دارائی منصوب در سال 1325 به مدیریت کل وزارت دارائی تعیین شد وی در بهمن سال 28 بعضویت هیئت مدیره شرکت سهامی بیمه ایران و سپس در مرداد سال بعد به ریاست هیئت مدیره این شرکت انتخاب گردید در زمان تصدی ایشان در تاریخ 30/7/1329 اولین بولتن هفتگی بیمه ایران منتشر شد ، درشهریور 1330 اولین مجله بیمه ایران بصورت ماهانه توسط اداره آمار و مطالعات و تبلیغات بیمه ایران منتشرمی شد که و این نشریه به قیمت 5 ریال بفروش میرسیده است.
تاسیس کتابخانه وقرائتخانه . افتتاح باجه بعدازظهر و دستور افتتاح شعبه بازار و تشکیل کلاس مخصوص بیمه و افتتاح داروخانه و آزمایشگاه اختصاصی در عمارت شرکت . تهیه طرح صحیح و نوین برای اجرای بیمه های اجتماعی . مقدمات تاسیس بیمارستان. تصویب آئین نامه ها و مقررات داخلی . اعزام چند نفر از روسای ادارات به خارج از کشور. تبدیل بسیاری از نمایندگی ها به شعبه از اقدامات او در بیمه ایران بوده است. در مرداد ماه 1330 هیئت مدیره شرکت موافقت نمود که به منظور معاملات بیمه وارداتی – صادراتی ، آتش سوزی ساختمان و کارخانه ها وغیره درسراسر اروپا شعبه بیمه ایران درلندن افتتاح شود. در زمان تصدی ایشان آقای مجید ملک مدیر فنی بیمه ایران به سمت رئیس شعبه لندن منصوب و به محل ماموریت خود عزیمت نمود.
دکتر محمد نصیری پس از پایان ماموریتش در بیمه ایران به سمت وزارت کار منصوب شد.


Showing 31 - 33 of 33 results.
Items per Page 3
of 11