انتشارات انتشارات

ماهنامه دولت الکترونیکی - شماره سی و پنج

ماهنامه دولت الکترونیکی - شماره سی و پنج


دفتر توسعه دولت الکترونیکی وزارت بازرگانی در راستای تحقق اهداف کلان دولت الکترونیکی در بخش بازرگانی کشور، اقدام به انتشار ماهنامه دولت الکترونیکی نموده است. این ماهنامه با هدف روشن نمودن هر چه بیشتر اذهان مدیران، کارشناسان و کارکنان درون سازمانی و برون سازمانی وزارت بازرگانی، با محوریت بررسی مفاهیم کلیدی در توسعه دولت الکترونیکی همچون آمادگی الکترونیکی، امنیت و اعتماد و به منظور شناسایی فناوری‌های جدید در جهت پیاده‌سازی پروژه‌های دولت الکترونیکی از قبیل هوش تجاری و انباره ‏‏های داده تحلیلی، منتشر می شود.

در عصر اطلاعات و گسترش شبکه‌های جهانی، تامین امنیت و تضمین عدم دسترسی غیرمجاز به اطلاعات محرمانه افراد، سازمان‌ها و دولت‌ها از اهمیت دوچندانی برخوردار است. استگانوگرافی به‌عنوان شاخه‌ای از رمزنگاری، هنر مخفی کردن یک پیام در یک کانال یا معبر ارتباطی است. به طوری که نوع خاصی از اطلاعات مورد نظر در سایر انواع اطلاعات نهفته می‌شود. استگانوگرافی به اطلاعات یا فایل مخفی شده در یک عکس دیجیتالی، فایل تصویری یا صوتی اطلاق می‌شود. رایج‌ترین استفاده از استگانوگرافی، مخفی کردن یک فایل درون فایل دیگر است. زمانی که اطلاعات یا یک فایل درون یک فایل حامل مخفی می‌شود، داده‌ها معمولا با یک کلمه عبور رمزگذاری می‌شوند. با توجه به اهمیت این علم، فصل اول این شماره از ماهنامه دولت الکترونیکی به معرفی علم استگانوگرافی، روش‌ها، ابزارها و نحوه پیاده‌سازی آن اختصاص یافته است.
فصل دوم شامل دو مقاله منتخب است که اولین مقاله با عنوان "ارایه مدلی به‏منظور سنجش کیفیت خدمات الکترونیکی" می‌باشد که در آن، مدل‏های سنجش کیفیت خدمات الکترونیکی مورد بررسی قرار گرفته و با ترکیب این مدل‏ها، مدلی جامع برای ارزیابی کیفیت خدمات الکترونیکی ارایه می‌شود. همچنین به‏منظور سنجش نیکویی برازش مدل، مدل ارایه شده از طریق تحلیل معادلات ساختاری مورد پایش قرار می‌گیرد.
دومین مقاله این فصل، بررسی چالش‏های سلامت الکترونیکی نام دارد. از آنجایی‌که کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه سلامت و بهداشت مزایای بسیاری از جمله ارتقای کیفیت خدمات الکترونیکی، کاهش هزینه‏ها و افزایش کارایی را به‏همراه داشته است، در این مقاله چالش‏های پیش‏روی سلامت الکترونیکی بررسی شده و پس از شناسایی، این چالش‌ها اولویت‏بندی می‌شوند تا بتوان از مزایای سلامت الکترونیکی به خوبی بهره‏مند شد. در فصل سوم، به‌منظور پیاده‌سازی هوش تجاری چابک، از راهکار شرکت Balanced Insight که مزایای منحصربه‌فردی نظیر قابلیت‏های فوق العاده و انعطاف‏پذیری در چابک‏سازی هوش تجاری به همراه دارد، استفاده می‌شود. در این مطالعه موردی، مسایل کلیدی کسب و کار برای پیاده‏سازی پروژه‏های معمولی مورد اشاره قرار گرفته و نشان می‏دهد که چگونه هوش تجاری چابک ارایه شده از طریق راه کار شرکت Balanced Insight می‏تواند این مشکلات را تا حدود زیادی برطرف سازد.
فصل چهارم نیز ترجمه گزارشی با عنوان " RISKS AND BENEFITS OF BUSINESS INTELLIGENCE IN THE CLOUD " است که در آن، مزایا و ریسک‎های استفاده از هوش تجاری به صورت ابر یکپارچه ارایه شده و به بیان اقدامات پیشگیرانه‎ای که پیش از اتخاذ رایانش به صورت ابر یکپارچه مورد نیاز هستند، پرداخته می‌شود.


  • مشخصات: شماره 35،شهریور ماه 1392
  • مدیر مسئول: مهندس سید حسین پاریاب
  • پدیدآورندگان: مهندس شادی اویارحسین،آتنا حشمی، مهندس شیما حسن زاده،مهندس میثم بشیری، سعید شفیعی،فهیمه توکلیان فراهانی،نسیم مرادی ،مهندس هما زاهد پاشا،مهندس سید حسین پاریاب
  • طراح جلد و گرافیست: مازیار محی الدین
دریافت فایل