شماره 37 نشریه «چشم‌انداز نو» منتشر شد

شماره 37 نشریه «چشم‌انداز نو» منتشر شد • سخن نخست

   

  با افزایش کاربرد رایانه و گسترش فضای مجازی و وب از یک طرف، و تبدیل بسیاری از اطلاعات ارزشمند مالی و منابع انسانی و توسعه‌ای شرکت‌های دنیا به داده‌های رایانه‌ای از طرف دیگر، نیاز روز افزونی به حمایت از این دارایی‌های ارزشمند سازمان‌ها احساس می‌شود.

  در دنیای امروز، اطلاعات در معرض سرقت و خرابکاری از سوی هکرها و جاسوسان صنعتی است. گزارش‌هایی که از سوی شرکت‌های معتبر نظیرLab Kaspersky  روسیه و مؤسسه امنیتیHold Security  امریکا ارائه شده است نشان میدهد که از سال 2013 تاکنون بیش از میلیاردها دلار از حساب مشتریان و نیز نام کاربری و رمز عبور کاربران در حملات منظم هکرها به سرقت رفته است.

  در کشور ما نیز هرازگاهی اخباری دال بر هک یا خرابکاری در اطلاعات بانک‌ها یا اپراتورهای مخابرات و یا اطلاعات ذی‌قیمت سازمان‌ها به گوش می‌خورد.

  به نظر می‌رسد برای تحقق بیمه سایبری به‌شدت به آگاهی‌بخشی و شناخت ابعاد این ریسک توسط صنعت بیمه و تدوین راه‌حل در جهت مواجهه با این ریسک نیاز داشته باشیم. در همین راستا نیاز است نسبت به بررسی شرایط پذیرش ریسک وطبقه‌بندی ریسک‌های سایبری، تعریف شرایط عمومی و خصوصی، کلوزهای این رشته و نیز احصاء استثنائات آن اقدام گردد.

  در این شماره سعی کرده‌ایم ضرورت وجود بیمه‌های سایبری و شرایط ارائه آن را مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم منشاء اثر باشد.