بیمه آسمانخراش ها

بیمه آسمانخراش ها


  • نویسنده:

    لویدز اکتبر 2008

بسیاری معتقدند که ساخت آسمانخراش ها و برج ها مغایر با مصالح محیط زیست و طبیعت است و منجر به استفاده پیش از حد از انرژی میگردد و فشار قابل توجهی به زمین دارد می آورد. برخی از سازمانها چون اتحادیه املاک بریتانیا بر این باورند که ساخت چنین ساختمان هایی موجب بهره وری اقتصادی و پیشرو استفاده از زمین کمتر است. اولین آسمان خراش تاریخ جهان ، ساختمان هوم بیلدینگ دارای 10 طبقه و 42 متر ارتفاع در سال 1885 توسط شرکت بیمه شیکاگو بنا شده این ساختمان که اولین بنایی بود که اسکلت فولادی داشت در سال 1931 خراب گردید.
امروزه برج ها و آسمانخراش ها موجب بروز درگیریهایی بین صاحبان آنها و بیمه گران شده است. پس از انهدام برج های دوقلوی جهان ، شرکت های بیمه با هوشیاری بیشتری نسبت به قبل به خطرات و ریسک هایی که چنین بناهایی را تهدید می نماید توجه نمودند. علاوه بر این ، بیمه گران موظف هستند که بالاترین میزان خسارت تقریبی را محاسبه نمایند و همچنین یک کارشناس خسارت خبره به بررسی ریسک های بنا بپردازد.
خرید پوشش عدم النفع برای بیمه گذاران و پیمانکاران چنین ساختمانهایی بسیار بجا و مناسب است. بیمه عدم النفع پس از انهدام برجهای دوقلو ، موجب درگیری بسیاری از بیمه گران و اتکاگران گردید. پس از گذشت هفت سال از انهدام برج های دوقلوی جهان ، صنعت برج سازی جهان با احداث برج های پاتروناس "Patronas Towers" در کوآلالامپور ، جان دوباره ای به خود گرفت.
فرانسویها کنجکاو نیز ، بسیار مشتاق بودند که چگونه میتوان با سرمایه اندک ، آسمانخراشی عظیم برپا بنا خواهد شد. این در حالیست که تکمیل برج دوبی که بلندترین آسمانخراش تاریخ جهان محسوب می شود و 141 طبقه دارد به واپسین روزهای خود رسیده است. همچنین برج 50 طبقه ای پاریس که بلنــدترین برج جهان در حال حاضر است و به برج دلون "Delanoe Towers" معروف است به زودی با ساخت و تکمیل برج دوبی به دومین رتبه جهان را به خود اختصاص خواهد داد.
علاوه بر این ساخت و تکمیل پروژه برج هرزوگ و دمورن "Herzog & Demeuron" که توسط موسسه معتبر و جهانی "مهندسین معماری سوئیس" انجام می گیرد تا سال 2012 به طول خواهد انجامید. این برج که به شکل اهرام طراحی شده شامل یک هتل بسیار لوکس ، طبقات اداری و یک باغ آویزان است، همچنین در نظر است که در این برج منازل مسکونی هم احداث گردد. حال با ساخت چنین ساختمانهایی و برجهای عظیمی است که نیاز به بیمه و تحت پوشش قرار گرفتن آن از ابتدا مرحله ساخت تا پایان آن احساس می شود.