بیمه های انرژی در یک نگاه بیمه های انرژی در یک نگاه

 بیمه‌های انرژی

منابع عظیم انرژی نقش بسیار مهمی در پیشرفت جوامع امروزی بویژه در بخش صنعت و اقتصاد دارد. با توجه به جایگاه نخست ایران در دارا بودن مجموع ذخایر گازی و نفتی در جهان، استفاده از این منابع خدادی درکشور عزیز ما نیز از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. جبران هزینه های هنگفت مورد استفاده در این حوزه از یک طرف و گستردگی و پیچیدگی فعالیت های این حوزه و وجود ریسک های متنوع از مرحله اکتشاف تا مرحله توزیع و رسیدن محصول به دست مصرف کننده از طرف دیگر، نیازمند به اخذ پوشش بیمه نامه های مناسب جهت جبران خسارت در برابر حوادث طبیعی و غیرطبیعی می باشد. بیمه های انرژی خسارتهای وارد به اموال و تجهیزات بیمه گذاران در واحدهای در حال بهره برداری و یا پروژه های در حال ساخت، عدم النفع ناشی از توقف تولید، ماشین آلات مورد استفاده پیمانکاران، خسارت وارد به اشخاص ثالث، حمل و جابجایی تجهیزات، خسارت های وارد به چاههای نفتی و گازی در مراحل مختلف حفاری و بهره برداری در مناطق خشکی و دریایی را تحت پوشش قرار می دهد. 

تعریف بیمه های انرژی تعریف بیمه های انرژی

بیمه‌های انرژی زیر مجموعه بیمه های اموال بوده و شامل پوشش بیمه صنایع مختلف نفت، گاز و پتروشیمی، پالایش و پخش و فعالیت های وابسته به آنها از حوزه بالادستی تا پایین دستی می‌باشد. به موجب تبصره 2 از ماده 10 آیین‌نامه شماره 76 بیمه مرکزی ایران، بیمه‌های نفت، گاز و پتروشیمی مربوط به موارد زیر است:

 بیمه‌نامه‌های بخش ساحلی (Onshore)

شامل عملیات مربوط به اکتشاف و استخراج نفت و گاز (شامل چاه‌ها، تاسیسات، عملیات و دستگاه‌های حفاری)، پالایشگاه‌های نفت و گاز و توسعه آنها، تاسیسات پتروشیمی در حال بهره‌برداری، ساخت و نصب تاسیسات نفت، گاز و پتروشیمی، کارخانه‌های تولید روغن موتور، مخازن نفت و خطوط لوله در بخش خشکی می باشد.

 بیمه‌نامه‌های بخش فراساحلی (Offshore)

عملیات مربوط به اکتشاف و استخراج نفت و گاز (شامل چاه‌ها، تاسیسات، عملیات و دستگاه‌های حفاری دریایی)، ساخت سکوهای حفاری دریایی، بارگذاری جکت‌ها، Deck ها و ... برروی  Barge و حمل و استقرار آنها در محل نصب در دریا جهت ساخت سکوهای حفاری دریایی، بازسازی سکوهای حفاری دریایی، سکوهای حفاری دریایی در حال بهره‌برداری، لوله‌گذاری در دریا و خطوط لوله در حال بهره‌برداری در دریا و سایر موارد مرتبط با عملیات اکتشاف و استخراج نفت و گاز در دریا را در بر می‌گیرد.

مدیریت منطقی و فنی ریسک های انرژی مدیریت منطقی و فنی ریسک های انرژی

شرکت بیمه ایران به منظور سهولت در ارائه خدمات از جمله پرداخت سریع خسارت های بیمه گذاران با استفاده از دانش و تجربیات چندین ساله خود، ریسک های بیمه شده را با مدیریت فنی و دقیق کارشناسان خود در قالب مکانیسم های مختلف از جمله مشارکت با سایر بیمه گران فعال در بازار، توزیع ریسک در قالب اخذ پوشش اتکایی از شرکت های داخلی و بین المللی مدیریت می‌نماید. پرداخت خسارت شرکت پتروشیمی بوعلی به مبلغ 000ر000ر94 یورو ظرف مدت کمتر از 8 ماه نمونه ای از مدیریت صحیح ریسک‌های بیمه شده این شرکت می باشد.

شرکت سهامی بیمه ایران راهبر بیمه های انرژی کشور شرکت سهامی بیمه ایران راهبر بیمه های انرژی کشور

 

شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان قدیمی ترین و بزرگترین شرکت بیمه در ایران و همچنین تنها شرکت بیمه دولتی کشور، در راستای سیاست حمایت از فعالان حوزه انرژی، از دهه های گذشته، پوشش بیمه احداث و بهره برداری مگا پروژه های حوزه انرژی در بخش ساحلی و فراساحلی را با استفاده از توان، تجربه و تخصص کارشناسان خود و همچنین پشتوانه مالی قابل توجه خود با همکاری و استفاده از توان و ظرفیت بیمه گران اتکایی داخلی و بین المللی و همچنین مشارکت سایر بیمه گران کشور در سال های تحریم به عنوان راهبر صنعت بیمه ارائه نموده است. برخی از مهمترین بیمه نامه های صادره به شرح ذیل می باشد:

 • حوزه ساخت: پوشش پروژه های بخش انرژی شرکت ها و پیمانکاران اصلی حوزه انرژی مانند شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت، شرکت پترو پارس، شرکت مپنا، قرارگاه خاتم الانبیاء، شرکت تاسیسات دریایی، شرکت مشاور سازه در احداث فازهای خشکی و فراساحلی 1 تا 24 پارس جنوبی، احداث واحدهای پتروشیمی، احداث پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس NGL 3100،3200  NGL،NGL  سیری، ساخت شرکت های پتروشیمی زیر مجموعه شرکت ملی پتروشیمی، پترو پالایش کنگان، شرکت پتروشیمی بوشهر و ...، طرح سراسری احداث پروژه خطوط لوله اتیلن غرب کشور، خطوط انتقال گاز، خطوط لوله دریایی فازهای 12، سکوی فروزان، خطوط لوله فازهای 15 و 16 فراساحلی، خط لوله سیری عسلویه و ...
 • حوزه بهره برداری: اموال و تاسیسات فراساحلی شرکت ملی نفت ایران (شامل اموال و تاسیسات ساحلی و فراساحلی شرکت نفت و گاز پارس و شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت پایانه های نفتی، شرکت نفت و گاز اروندان، اموال و تاسیسات شرکت نفت مناطق مرکزی)، پالایشگاه های بخش خشکی شرکت ملی گاز ایران، احداث و بهره برداری طرح­های شرکت های پتروشیمی، شرکت های زیرمجموعه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت نفت و گاز پارسیان، گروه باختر، هلدینگ تاپیکو و سایر واحدهای پتروشیمی، شرکت انتقال گاز ایران، شرکت نفت ستاره خلیج فارس، پالایشگاههای نفت شرکت ملی پخش و پالایش، پالایشگاههای آبادان، شازند امام خمینی، بندرعباس، تهران، شازند اراک، کرمانشاه، شرکت پتروپارس، شرکت پخش فرآورده های نفتی، شرکت گازهای استانی، شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران و ...
 • توسعه میادین نفتی: حفاری و بهره برداری چاهها و تاسیسات میادین نفتی یادآوران، یاران، آزادگان، آذر، منصوری و رامشیر، مارون و ...
 • پوشش بیمه دکل های حفاری خشکی و دریایی: شرکت ملی حفاری، شرکت حفاری شمال، شرکت گلوبال پتروتک کیش، شرکت I-SHIPS، شرکت انرژی گستر پاسارگاد

 

خدمات تخصصی بیمه های انرژی شرکت سهامی بیمه ایران خدمات تخصصی بیمه های انرژی شرکت سهامی بیمه ایران

 • - ارائه خدمات متنوع کارشناسی با استفاده از تجارب و تخصص تیم های کارشناسی حوزه انرژی بیمه ایران در بخش صدور و خسارت
 •  
 • - مدیریت فنی ریسک‌های بیمه شده صنایع نفت، گاز و پتروشیمی جهت تسهیل خدمت به مشتریان بخصوص در زمان وقوع خسارت
 •  
 • - تاسیس مجتمع تخصصی بیمه های انرژی در سال 1378 جهت ارائه خدمات در حوزه بیمه های انرژی
 •  
 • - مشاوره رایگان به بیمه گذاران در تهیه پوشش های بیمه ای مورد نیاز حوزه انرژی
 •  
 • - همکاری با مشتریان در ارزیابی ریسک های مورد بیمه و تهیه بیمه نامه مناسب با استفاده از کارشناسان متخصص حوزه انرژی
 •  
 • - توان و ظرفیت مالی قابل توجه بیمه ایران در حمایت از ریسک های بیمه شده

مشاوران بیمه انرژی مشاوران بیمه انرژی

محمود خدابنده لو

رئیس اداره بیمه‌های انرژی در مدیریت بیمه‌های اموال

تلفن: 86711934

 

مشاهده رزومه

اصطلاحات بیمه ای

نمونه خسارت های بزرگ پرداختی در حوزه انرژی نمونه خسارت های بزرگ پرداختی در حوزه انرژی

 

 1. خسارت آتش سوزی شرکت پتروشیمی بوعلی به مبلغ 000ر000ر94 یورو
 2. خسارت وارد به SPD9 شرکت نفت و گاز پارس به مبلغ  000ر500ر13 یورو
 3. خسارت سیل فاز 14- شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران به مبلغ 382ر811ر7 دلار
 4. خسارت آتش سوزی  فاز 20 و 21 - شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت به مبلغ 000ر000ر000ر540 ریال
 5. خسارت آتش سوزی انبارهای شرکت پتروشیمی بندر امام به مبلغ 000ر000ر000ر148 ریال