مشاوران بیمه آتش سوزی

وحید کیائی

اصطلاحات بیمه ای

بیمه آتش سوزی

موضوع بیمه آتش‌سوزی، تأمین خسارت و جبران زیان‌های مالی و مادی است که بر اثر وقوع خطر آتش‌سوزی به اموال و دارائی‌های منقول و یا غیرمنقول بیمه گذار اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی وارد می‌شود.
بنابراین در بیمه آتش‌سوزی، خسارت‌های مالی مورد تأمین قرار می‌گیرند نه خسارت‌های جانی و بدنی. لذا، درصورتیکه صدمه‌ای به افراد برسد، معمولاً این بیمه آنرا پوشش نمی‌دهد. لازم به ذکر است که خسارت وارد به اموال اشخاص ثالث بر اثر وقوع آتش‌سوزی که مطابق قانون، موجب مسئولیت و پاسخ‌گویی بیمه‌گذار شود نیز همراه پوشش خطر آتش‌سوزی یا به‌طور جداگانه از طریق بیمه‌نامه مسئولیت مدنی مورد تأمین بیمه‌گران قرار می‌گیرند.بیمه آتش‌سوزی مانند سایر شاخه‌های بیمه اموال، شامل اصل غرامت، قاعده جانشینی، اصل حسن نیت، قاعده نفع بیمه‌ای و قاعده نسبی سرمایه و حق‌بیمه می‌باشد.

خسارت بزرگ پرداختی

انبار عاج واقع در خیابان امیرکبیر سه راه امین حضور

انبار عاج واقع در خیابان امیرکبیر سه راه امین حضور


  • محل وقوع حادثه: خیابان امیرکبیر سه راه امین حضور
  • تاریخ وقوع حادثه: 1386/05/23
عصر روز سه شنبه مورخ 23/5/86 دود غلیظی تهران را فرا گرفت و توجه تهرانی ها را به خود جلب نمود دود به صورت درختی از یک ناحیه کاملاً محرز بود با توجه به جهت ورزش باد از سمت کانون به طرف شرق آن را پراکنده نمود بود.
صدای آژیر اتومبیلهای امدادی از جمله آتش نشانی ، آمبولانس و نیروی انتظامی که به محل حادثه می شتافتند شنیده می شد.
شواهد موجود حاکی از وقوع حریق بزرگ از منطقه قلب اقتصادی تهران بود . انبار عاج واقع در خیابان امیرکبیر سه راه امین حضور جنب بانک تجارت به و مساحت5000 مترمربع در 3000 متر مربع زیربنا محل نگهداری و انبار لوازم خانگی بازاریان از قبیل انواع یخچال فریزر ، ماشین لباسشویی ، اجاقهای گاز ، تلویزیون ، فرش و نیز قطعات و لوازم یدکی و.... بوده که در مدت کوتاه تبدیل به خاکستر گردید و صدها میلیارد ریال سرمایه آنها که جزء سرمایه های ملی کشور نیز محسوب می شود خسارت برجا گذارده در اینجا جا دارد از تلاشهای سازمان آتش نشانی و نیروی های انتظامی تقدیر به عمل آورده اما اقدامات به موقع و سرعت عمل و تکیه بر دانش روز و با بهره گیری از امکانات مناسب بعد از حوادث بیشترین تاثیر را در کاهش خسارات و صدمات دارد. در اولین ساعات پس از حادثه مدیر، معاون مدیرو رئیس اداره کل خسارت آتش سوزی در محل حاضر و به بررسی وضعیت حریق پرداخته تا برنامه ریزی مناسب در جهت ایفای تعهد شایسته و به موقع و نقش بیمه پس از حادثه به بیمه گزاران خسارت دیده انجام دهند از این رو روز بعد از حادثه تیم کارشناسان به محل انبار مراجعه و بیمه گزاران احتمالی را شناسائی نمودند . بابررسی اولیه مشخص گردید متاسفانه نزدیک به 75% سرمایه موجود در انبار فاقد هرگونه پوشش بیمه ای بوده و مابقی نزد شرکت بیمه ایران ، آسیا ، البرز .... دارای پوششهای بیمه ای می باشند که از این میان بیشترین تعداد بیمه نامه آتشسوزی مربوط به شرکت سهامی بیمه ایران می باشد . لذا به نسبت کل کالاهای مستقر در این انبار ، بسیار اندک می باشند که لازم است اقدامات بیشتری از ناحیه بیمه ایران در زمینه فرهنگ سازی و افزایش پرتفوی صورت گیرد. موقعیت بحرانی بوجود آمده برای صاحبان کالا بواسطه از دست دادن سرمایه هایشان که حاصل تلاش سالیان متمادی عمر آنها بوده که خود نشانگر از هم گسیختگی ذهنی و نااطمینانی کامل از وضعیت آنان در زمان بروز حادثه بود.
بعنوان اولین گام تیم کارشناسی در برنامه ریزی های ابتدایی پس از شناسایی بیمه گزاران بیمه ایران ، طی جلسات متعدد تلاش در جهت کاهش تالمات روحی ، استرس و اضطرابهای آنان و ایجاد آرامش و دادن اطمینان کامل و فی الواقع ایفای نقش اصلی بیمه پرداختند.
پس از بازگشت نسبی روحی بیمه گزاران به حالت اولیه در روز سوم نسبت به بررسی کارشناسی موارد خسارت دیده و برآورد اولیه توسط کارشناسان اقدام و به منظور ایفای اصل حسن نیت با توجه به نیاز مبرم روحی و مالی بیمه گزاران و پس از اخذ مجوزهای لازم از مقامات ذیصلاح شرکت ، اینک با افتخار از اقدامات به موقع و ضمن ارج نهادن به رهنمودها و مساعدت های به موقع رئیس هیات مدیره و سرپرست محترم شرکت ، عضو محترم هیات مدیره و معاون فنی و مدیریت محترم بیمه ها ی آتشسوزی و کارشناسان خسارت آتش سوزی اعلام می نمائیم نسبت به پرداخت 50% خسارت بیمه گزاران بیمه ایران به صورت علی الحساب در روزهای اولیه پس از حادثه اقدام که موجبات مسرت ، دلگرمی و اعتماد آنها را نسبت به بیمه ایران فراهم آورد و در رابطه با تسویه کامل خسارات در اسرع وقت و پس از رسیدگیهای لازم و در کوتاهترین زمان ممکن نسبت به پرداخت خسارات اقدام خواهد گردید.

نمایش 5 - 5 از 6 نتیجه
آیتم در هر صفحه 1
از 6

درباره گروه های اصلی بیمه آتش سوزی

مراکز غیرصنعتی مشتمل بر کلیه فروشگاه‌های تجاری، تعمیرگاه‌ها، بیمارستان‌ها، اماکن عمومی، ساختمان‌های اداری،...
در رشته آتش‌سوزی واحدهای مسکونی موضوع بیمه عبارتست از ساختمان، تأسیسات و اثاث منزل که در مقابل خطرات آتش...
مراکز صنعتی شامل کلیه کارخانجات صنایع غذایی، آشامیدنی، دخانیات، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی،...